KotkiKotki

Metoda "Porannego kręgu - zima"

Dzieci  z grupy Kotki uczestniczyły w zajęciach prowadzonych metodą „Porannego kręgu”.

Metoda „Porannego kręgu” jest stymulacją polisensoryczną obejmująca takie zmysły jak : wzrok, słuch, dotyk, węch i smak.

Wzrok dzieci stymulujemy między innymi poprzez odpowiednio dobrane kolorystycznie materiały do dotykania. Zimą jest to kolor biały. Na początku zajęć zapalamy kominek zapachowy, który przekazywany jest każdemu dziecku podczas przywitania.

Stymulacja dotyku odbywa się poprzez masaż dłoni lub całych rąk dziecka. Wykonujemy go na początku zajęć z wykorzystaniem olejku. Zimą jest to olejek miętowy.

Węch stymulujemy przez zapachowe olejki do masażu dłoni, jak i zapach wydobywający się z kominka zapachowego.

Słuch stymulowany jest nie tylko mową nauczyciela, ale i odpowiednimi instrumentami będącymi źródłem bodźców dźwiękowo-wibracyjnych. Zimą są to dzwonki lub trójkąt.

Podczas tych zajęć  nauczyciel podchodzi kolejno do każdego dziecka i wspólnie z nim wykonuje daną czynność. Dziecko uczy się czekania na swoją kolej, co pozwala mu na odbieranie wrażeń płynących z przebywania z innymi dziećmi, obserwowania ich w takiej samej sytuacji, w tym samym działaniu, zainteresowania ich ruchami czy minami.