Witajcie Kochani! Tutaj kącik waszego logopedy :)
Zajęcia logopedyczne w Publicznym Przedszkolu Nr 3 w Wadowicach prowadzi mgr Agata Morek.
Terapia logopedyczna odbywa się każdego dnia. Zajęcia prowadzone są indywidualnie oraz w formie zajęć grupowych.
Na przełomie września i października w przedszkolu przeprowadzone jest przesiewowe badanie mowy wśród wszystkich dzieci uczęszczających do placówki. Na podstawie przesiewowego badania mowy do terapii logopedycznej zakwalifikowane są dzieci z różnych grup wiekowych, w zależności od ich indywidualnych potrzeb rozwojowych.
W trakcie zajęć logopedycznych staram się wprowadzać ćwiczenia mające na celu :
Ważne!
Zajęcia z logopedą to tylko namiastka ćwiczeń. Należy pamiętać, aby terapia przynosiła efekty ćwiczenia powinny odbywać się codziennie w domu.
Dzieci uczęszczające na terapię logopedyczną mają założone zeszyty, w których utrwalamy wywołany materiał.
W każdej grupie prowadzone są zajęcia logorytmiczne, które trwają od października do maja. Mają one charakter profilaktyczny. W trakcie tych zajęć doskonalimy umiejętności słuchowe, usprawniamy pracę aparatu artykulacyjnego, łączymy mowę z muzyką oraz pracujemy nad prawidłowym torem oddechowym.
Sukcesem zajęć logopedycznych jest systematyczna praca. Dlatego często w trakcie terapii powielany jest materiał wyrazowy. Dlatego wg mnie w trakcie żmudnych ćwiczeń atutem powinien być różnorodny materiał, który zachęca dzieci do współpracy.
I takim sposobem przywitaliśmy wiosnę ćwicząc głoskę "sz" .... ;)
W ubiegłym tygodniu zajęcia logorytmiczne nawiązywały do Karnawału. Zadaniem dzieci było uważne słuchanie przygód Neli i jej przyjaciół podczas balu karnawałowego. Dzieci ćwiczyły razem z Nelą, uwagę słuchową, usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego oraz odszukiwały przedmioty ukryte w balonach ;)
Pomysł zaciągnięty od Smykoterapia.
Sala logopedyczna wyposażona jest w tablicę interaktywną. Dzięki niej terapia nie musi być nudna. Dzieci chętnie korzystają z pomocy multimedialnych a przy tym utrwalają prawidłową wymowę głosek ;)
W trakcie ćwiczeń logorytmicznych dzieci usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego poprzez zabawy z bałwankiem Olafem, doskonaliły zmysł dotyku poprzez memory sensoryczne oraz uwagę i pamięć słuchową poprzez słuchanie wiersza o bałwankach.
Pomysł na zajęcia zaciągnięty od Kasia- Smykoterapia