Rozwój edukacji przedszkolnej ...

Trening Umiejętności Społecznych w miesiącu pażdzierniku.

Na zajęciach Treningu Umiejętności Społecznych realizowanych w ramach projektu „Rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Wadowice poprzez rozszerzenie oferty dodatkowej ośrodków wychowania przedszkolnego oraz utworzenie nowego oddziału przedszkolnego” w miesiącu wrześniu Nasze Przedszkolaki realizowały tematy: "Zwroty grzecznościowe", "Komunikat "NIE"- nauka asertywności", "Integrujemy się w społeczeństwie", "Nasze miasto Wadowice".

Celem zajęć stała się integracja uczestników, ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych, zwiększenie świadomości w zakresie norm społecznych, wdrażanie do posługiwania się zwrotami grzecznościowymi, nauka przekładania zachowania na komunikat nNauka umiejętnego stosowania komunikatu "nie" w sytuacjach społecznych, ustalenie norm grupowych czyli kontraktu grupowego wyjścia poza teren placówki, nauka chodzenia w parach, nauka przestrzegania zasad i norm społecznych, utrwalenie norm grupowych czyli kontraktu grupowego wyjścia poza teren placówki, utrwalenie nazw miejsc użyteczności publicznej na terenie Wadowic, nauka współdziałania w sytuacji zadaniowej, nauka dzielenia się przyborami papierniczymi.

Sposobem realizacji były ćwiczenia Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, odgrywanie scenek tematycznych, nauka zwrotów grzecznościowych przez modelowanie i przećwiczenie, historyjka obrazkowa, opowiadanie tematyczne,  nauka komunikatu "nie" przez modelowanie i przećwiczenie, "Nie" w zabawie kierowanej, stworzenie kontraktu grupowego, wdrażanie do samodzielnego ubierania się i rozbierania, spacer po najbliższe okolicy, zwrócenie uwagi na miejsca i instytucje użyteczności publicznej, wycinanie zdjęć i przedmiotów charakterystycznych dla miasta Wadowice, utrwalenie zasad zachowania w użyteczności publicznej, nauka dzielenia się papierem kolorowym, klejem, farbami oraz przełamywanie nieśmiałości podczas opowiadania swoich wrażeń ze spaceru po mieście.